czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny wygrywa z gazowym pod wieloma względami. Nie tylko jest szeroko dostępny oraz występuje w atrakcyjnej cenie, ale również dlatego, że zapewnia wygodę użytkowania. Ostatnimi laty na rynku polskim pojawiło się sporo odmian czajników elektrycznych. Różnią się one nie tylko mocą, ale również filtrami, czy też grzałkami. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat, aby wybrać jak najlepszy model dla siebie.

Rodzaje czajników oraz ich moc

Przed wyborem czajnika warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego grzałkę. Jej jakość będzie później odpowiadała nie tylko za jakość i efektywność, ale także za żywotność urządzenia. Na rynku spotkamy czajniki z grzałką spiralną oraz z grzałką płytową.

Grzałka spiralna zapewnia cichą oraz szybką pracę urządzenia. Jednakże trzeba mieć na uwadze, iż czajnik działający dzięki niej jest bardziej podatny na gromadzenie się kamienia. Może to stanowić późniejsze zagrożenie dla zdrowia naszego organizmu. Grzałka spiralna ogrzewa wodę na całej powierzchni. Sprawia to, że szybciej uzyskujemy wrzątek. Jednak wymaga to pełnego zanurzenia grzałki. Poziom wody w czajniku nie może więc być niższy aniżeli około 0,4 litra. W innym przypadku możemy trwale uszkodzić urządzenie. Czajnik elektryczny z grzałką spiralną osiąga moc od 200 do 2200 W.

Grzałka płytowa

W odróżnieniu od swojej siostry grzałka płytowa nie działa na całej powierzchni. Dlatego też czas podgrzewania wody jest tutaj wydłużony. Jednakże czajniki tego rodzaju są bardziej żywotne i nie zbiera się w nich kamień. Mniejszy jest też minimalny poziom wymaganej wody. Może on wynosić już około 0,1 ml. Na rynku spotkamy czajniki z grzałką płytową, które mają moc od 600 do 3200 W.

Filtry oraz bezpieczeństwo

Najnowsze modele czajników nie tylko zapewniają szybkie podgrzanie wody. Umożliwiają one również jej filtracje. Na rynku bez trudu odnajdziemy urządzenia, które posiadają filtry węglowe, czy z siateczki nylonowej. Umożliwiają one wyłapanie zanieczyszczeń, które znajdowały się w wodzie kranowej.

Warto również, aby wybrany przez nasz czajnik posiadał kilka zabezpieczeń. Najważniejsze są tutaj:

– bezpiecznik termiczny – dzięki niemu unikniemy spalenia urządzenia, przy wielokrotnym intensywnym używaniu

– zabezpieczenie przed włączeniem urządzenia bez wody

– automatyczne wyłączanie urządzenia przy zdjęciu pokrywy

Dzięki takim rozwiązaniom możemy być bezpieczni o nasze urządzenie, zwłaszcza jeżeli mogą z niego korzystać dzieci.

Czajnik występuje w każdym domu. Nie wyobrażamy sobie bez niego żadnego poranka. Warto jednak, aby posiadany przez nas model spełniał nie tylko swoje podstawowe funkcje. Filtry oraz zabezpieczenia, zapewnią nam spokój oraz zadbają o jakość wody.

fot. pexels.com