Odkurzacz pionowy staje się coraz częstszym wyborem polskich konsumentów. Za jego popularność odpowiada nie tylko ergonomiczny i nowoczesny wygląd, ale także wygoda. Odkurzacze pionowe są bardziej poręczne oraz zapewniają wygodę w użytkowaniu. Dzięki nim zapomnimy o problemie wymiany worka, czy też za głośnej pracy silnika. Na co jednak zwrócić uwagę przed zakupem? Na rynku istnieje cały szereg modeli odkurzaczy i akcesoriów. Warto wiedzieć, które z nich odpowiadają naszym potrzebom.

Rodzaje odkurzaczy pionowych

Odkurzacze pionowe dzielimy na zasilane akumulatorem, jak i te sieciowe. Na pierwszy rzut oka nie powinny zasadniczo się od siebie różnic. Jednakże trzeba pamiętać, że urządzenia, które pracują sieciowo, mają największą moc. Dlatego też, jeżeli wiemy, że nasz odkurzacz pionowy będzie musiał poradzić sobie zarówno z rozsypanymi okruszkami, jak też z sierścią psa, miejmy na uwadze, że akumulator może nie dać nam satysfakcjonujących rezultatów.

Urządzenia mogą się również różnić filtrem. Przeważająca większość pracuje na filtrze HEPA. Daje to optymalną ochroną przed groźnymi bakteriami, które znajdują się w naszym mieszkaniu. Jednak jeżeli jesteśmy alergikami, warto wybrać filtr wodny. Dzięki niemu mamy pewność, że zassane drobinki nie przedostaną się z powrotem do powietrza.

Jaki odkurzacz pionowy wybrać?

Oprócz filtra i sposobu ładowania jest kilka innych istotnych aspektów, którym warto się przyjrzeć. Pierwszy i najważniejszy z nich, to moc silnika. Odkurzacze pionowe mają z reguły słabszą moc aniżeli odkurzacze centralne. Na jej wysokość ma wpływ wcześniej już wspomniany sposób ładowania. Minimalna moc, jaką powinniśmy brać pod uwagę to co najmniej 1200 W. Jeżeli potrzebujemy silniejszej pracy odkurzacza, warto sięgnąć po modele o mocy 1600 W. Ponadto na rynku istnieją odkurzacze ze specjalnymi szczoteczkami, które zbierają z podłogi sierść naszych pupili. Warto w nie zainwestować, jeśli standardowa moc naszego odkurzacza, nie jest w stanie sobie z nimi poradzić.

Długość pracy

Inną istotną kwestią jest możliwa długość pracy oraz ładowania akumulatora. Dotyczy to urządzeń, które są ładowane przez stacje dokujące. Jeżeli mamy dużą liczbę pomieszczeń, kilkanaście minut odkurzania może nam nie wystarczyć. Na rynku jednak odnajdziemy sporo urządzeń, którymi możemy pracować od 30 do nawet 60 minut. Natomiast w przypadku zakupu odkurzacza sieciowego, warto sprawdzić, czy długość kabla będzie dla nas odpowiednia.

Odkurzacz jest niezbędny w każdym domu. Warto, aby oprócz swojej podstawowej funkcji, zapewniał wygodną i cichą pracę. Wybór odpowiedniego urządzenia nie będzie trudny, jeżeli będziemy świadomi naszych potrzeb. Dlatego też warto porównać jak najwięcej modeli ze sobą, aby być zadowolonym z zakupu.

fot. unsplash.com